Piraci, których legenda przetrwała do dziś.

piraci

1. Anne Bonny

Anne Bonny 

Anne Bonny była pochodzącą z Irlandii piratką. Kobieta urodziła się około 1700 roku, a zmarła 25 kwietnia 1782 roku. Jej życie jest owiane tajemnicą, a większość informacji, jakie przetrwały do dzisiejszych czasów pochodzi z przekazów ustnych i legend.

W Nassau Anne poznała pirata Jacka Rackhmana (zwanego Calico Jackiem) i rozkochała go w sobie. W 1719 roku wyruszyli razem w morze kradnąc statek „William”. Po pewnym czasie okazało się, że nie jest jedyną kobietą na pokładzie. Znajdowała się tam również Mary Read. Mary podróżowała na angielskim statku przebrana za mężczyznę. Traf chciał, że statek ten zaatakowali piraci pod wodzą Anne Bonny i Calico Jacka. Anne i Mary zaprzyjaźniły się, a Mary wyjawiła jej swoją prawdziwą płeć. Wkrótce o tym sekrecie dowiedziała się cała załoga, ale zaakceptowano drugą kobietę na pokładzie.

Piratom dobrze się wiodło i przejmowali statek za statkiem gromadząc łupy, nie wiedząc o tym, że gubernator Bahamów wysłał list gończy za załogą Calico Jacka. Pewnego dnia piraci urządzili huczną pijatykę. Następnego poranka przywitała ich salwa angielskiego okrętu. Mężczyźni byli wówczas pijani i tylko kobiety broniły statku, ale im się to nie udało. Piraci zostali pojmani.

Podczas procesu Anne Bonny groziło skazanie na śmierć. Uratowało ją tylko to, że była w ciąży. Dalsze jej losy nie są znane i pozostają w sferze domysłów. Wiadomo tylko, że poślubiła Joseph’a Burleigh’a i urodziła mu ośmioro dzieci.

2. Czarnobrody.

Edward Teach, lepiej znany jako Czarnobrody, to angielski pirat, który w latach 1716-1718 grasował na Morzu Karaibskim. Był jednym z budzących największy postrach piratów swojego okresu.

Blackbeard_Portrait

Teach urodził się prawdopodobnie w Bristolu około 1680 roku. Jego prawdziwe nazwisko nie jest znane, a “Teach” było zapewne pseudonimem, przybranym aby nie kalać rodowego nazwiska. Niektóre źródła podają, że Czarnobrody został kapitanem w wyniku buntu, który sam wywołał na statku, na którym służył. Wcześniej był kaprem i napadał na statki marynarki francuskiej jako pirat za wiedzą i błogosławieństwem króla brytyjskiego. Inne źródła natomiast twierdzą iż kapitanem mianował go Benjamin
Hornigold.

O piracie krążyło wiele legend, jedna mniej prawdopodobna do drugiej. Według jednej z opowieści Czarnobrody chciał sprawdzić jak jest w piekle. W tym celu nakazał zapalić w ładowni swojego statku siarkę. W toksycznym dymie wytrzymał najdłużej z całej załogi. Podobno do brody przywiązywał czerwone wstążki, do kapelusza przyczepiał zapalone lonty, a na ramieniu nosił sześć załadowanych pistoletów, żeby wyglądać straszniej. Zdarzało się, że odpalał działa za pomocą swojej podpalonej brody. Uważa się, że Teach przejmował statki raczej wzbudzając postrach, niż stosując rozwiązania siłowe. Nie było też żadnych doniesień o tym, żeby zabił kogoś wziętego do niewoli.

Czarnobrody zginął w trakcie potyczki z dwoma okrętami dowodzonymi przez angielskiego porucznika Roberta Maynarda działającego na polecenie gubernatora Wirginii Aleksandra Spotswooda. Nigdy nie udało się znaleźć skarbu, który rzekomo zgromadził. Jest czego szukać – jego największym pojedynczym łupem była suma 325 tys. funtów (dzisiaj to około 6 milionów funtów).

3. Sir Francis Drake

Francis Drake

Żyjący w XVI wieku angielski żeglarz Sir Francis Drake był najsławniejszym korsarzem swoich czasów. Drake zapisał się również na kartach historii odbywając w latach 1577-1580 drugą w historii (po Magellanie) wyprawę dookoła świata. Drake był zapalonym nawigatorem dbającym o precyzyjne wykonywanie map odkrytych lądów, a także piratem-gentlemanem – nie zabijał bez powodu, a jeńcom okazywał gościnność. Drake umarł jako człowiek szanowany i podziwiany nie tylko przez przyjaciół, ale i wrogów. Jego imieniem nazwano cieśninę pomiędzy Ameryką Południową i Antarktydą.

4. Howell Davis

Davis

Howell Davis (Davies) był Walijskim piratem, który żył w latach 1690-1719. Jego piracka kariera trwała tylko 11 miesięcy, od lipca 1718 roku do czerwca 1719 roku, kiedy to został zaatakowany wraz ze swoimi kompanami i zginął. Pływał na statkach “Cadogan”, “Buck”, “Saint James” i “Rover”.

5. Bartholomew Roberts

AC4_Bartholomew_Roberts

Słynny walijski pirat, znany jako Black Bart i Bart Roberts. Według legendy w ciągu 2 i pół roku obrabował 200-400 statków. Pirat działał w okolicy Barbadosu i Martyniki – na jednej z jego bander widoczna jest postać pirata stojąca na dwóch ludzkich czaszkach, podpisanych „ABH” (A Barbadian’s Head), pod drugą „AMH” (A Martiniquan’s Head).

6. Stade Bonnet 

Concept_Art_-_Stede_Bonnet

Żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku Stede Bonnet był nietypowym piratem, który w ogóle nie znał się na żeglowaniu, ale za to był dżentelmenem posiadającym nienaganne maniery. Zanim rozpoczął karierę piracką, prowadził życie emerytowanego oficera i właściciela plantacji na Barbados.
Według legendy Bonnet został piratem, żeby uciec od wiecznie zrzędzącej żony. 

7. Thomas Cavendish

cavendish

Ten angielski korsarz i odkrywca znany był jako “Nawigator”, ponieważ był pierwszym żeglarzem, który wyruszył na wyprawę z zamiarem opłynięcia kuli ziemskiej. Co prawda załogi pod dowództwem Magellana, Drake’a czy Loyoli okrążyły glob przed nim, jednak początkowo nie było to celem wspomnianych wypraw.

8. Barbarossa

barbossa

Hayreddin Pasha był otomańskim admirałem i najsłynniejszym piratem, który kiedykolwiek grasował na Morzu Śródziemnym. Żył w latach 1478-1546. Urodził się jako Yakupoğlu Hızır, a imię Barbarossa przyjął po swoim zmarłym bracie, który nazywał się Baba Oruç (Arudża). Nazwisko to brzmiało dla Europejczyków jak “Barbarossa” (Rudobrody), a Baba Oruç rzeczywiście był rudy. Później ten przydomek przylgnął również do Hızıra.

9. Charles Vane.

20131127191859!Charles_Vane_concept_art

Charles Vane był z pewnością jednym z najzdolniejszych kapitanów wśród piratów. Dzięki swoim umiejętnościom nawigacyjnym i bojowym splądrował liczne statki. Posiadał jednak wadę: często nie potrafił dogadać się z załogą, co w końcu doprowadziło do jego upadku i zakończenia kariery.

10. Calico Jack Rackham

rackham

Jack Rackham urodził się w Anglii. Kiedy dokładnie? Tego niewiadomo. Wiadomo natomiast, że trudnił się piractwem na Karaibach w latach 1718 – 1720. Rackham nie miał żadnych wybitnych osiągnięć jako pirat, a jego sława wynika raczej z faktu, że pod jego banderą pływały dwie kobiety: Anne Bonny i Mary Read.

11. Benjamin Hornigold

Benjamin_Hornigold_concept_art_2

Anglik Benjamin Hornigold jest typowym przykładem kapra z Karaibów, który zasilił szeregi piratów po zakończeniu hiszpańskiej wojny sukcesyjnej (w latach 1701-1714, po wygaśnięciu panującej w Hiszpanii linii Habsburgów, rozegrała się walka o tron). Przewrotny los zdecydował o tym, że stał się także łowcą piratów.

Jego najbardziej znanym uczniem był legendarny Edward Teach, nazywany Czarnobrodym. Hornigod był świadom potencjału drzemiącego w Czarnobrodym, więc nagrodził Teacha statkiem, niewielką załogą i tytułem kapitana. W roku 1717 pływali razem jako partnerzy i splądrowali wiele statków na Morzu Karaibskim i kontynencie amerykańskim. Przechwycili także bogato zaopatrzony „Concorde”, który miał 26 dział. To był największy łup Hornigolda jako pirata, ale również ostatni.

12. Henry Morgan

morgan henry

Henry Morgan, zwany Królem Bukanierów, był walijskim korsarzem w służbie Karola II, żyjącym w latach 1635-1688. Morgan jest przedstawiany jako niezwykły przywódca, odnoszący ogromne sukcesy w bitwach, co przyniosło mu wielką sławę i bogactwo.

13. William Kidd

Captain Kidd

Jest uważany za jednego z najokrutniejszych i najkrwawszych piratów XVII wieku. Zgodnie z tradycją oskarżany był – jeszcze za życia – o największe zbrodnie. Bohater wielu mrocznych opowieści o piratach.

W rzeczywistości Kidd był prawdopodobnie jednym z wielu korsarzy brytyjskich grasujących na wodach Atlantyku i Oceanu Indyjskiego, a jednocześnie ofiarą spisku korupcyjnego, w który wplątane były najznakomitsze brytyjskie postaci epoki.

Legenda Kapitana Kidda opiera się głównie na wierze, że zakopał gdzieś swe legendarne skarby. Znalazło to swe odbicie w litereturze: Edgar Alan Poe napisał Złotego żuka, a Rober Louis Stevenson Wyspę Skarbów. Od końca XVIII wieku trwa nieustanne poszukiwanie skarbu Kidda na Wyspie Dębów w Nowej Szkocji, w hrabstwie Suffolk na Long Island oraz na wyspach Charles i Thimble w Connecticut.

Wszystko jednak wskazuje, że kapitan Kidd zakopał niewielką część skarbu na wyspie Gardinera w miejscu zwanym Cherry Tree Field, jednakże została ona wydobyta przez gubernatora Bellomonta i przesłana do Anglii jako dowód pirackiego procederu Kidda.

Kidd odwiedził również wyspę Block (w 1699, tuż przed wyjazdem do Nowego Jorku), gdzie dostał niezbędne zaopatrzenie z rąk Mercy Raymond, córki żeglarza Jamesa Sandsa. Podobno za swoją gościnność pani Raymond została wynagrodzona w ten sposób, że Kidd kazał jej trzymać obiema rękoma za rąbek fartucha, który wypełnił po brzegi złotem i drogimi kamieniami. Nie wiadomo ile w tym prawdy, ale po śmierci męża Mercy wyprowadziła się – wraz z rodziną – do północnego Connecticut, gdzie zakupiła duże obszary ziemi. W rodzinie Raymondów do dzisiaj mówi się, że wzbogacili się przez fartuch (ang. enriched by the apron).

Pod koniec 2007 roku amerykańscy archeolodzy odnaleźli zatopiony wrak statku kapitana Kidda, „Quedagh Merchant”, na pokładzie którego znajdowały się dokumenty okrętowe – mapy oraz dzienniki. Właśnie na owych mapach zaznaczone są miejsca zatopienia skarbu. Dalsze poszukiwania trwają.

14. Ching Shih

chingshih

Ching Shih była chińską piratką żyjącą w latach 1775-1844. Większa część jej młodości okryta jest tajemnicą. Wiadomo że pracowała jako prostytutka w jednym z portowych domów publicznych w Kantonie. W 1801 roku została porwana przez pirata Zheng Yi, którego później poślubiła.

15. Mare Read 

b24a680dadf6f35939c3fe7bdc6c8c10

Kiedy Mary była dzieckiem zmarł jej brat (wcześniej, zanim się urodziła, zmarł jej ojciec). W tamtych czasach tylko mężczyźni mogli dziedziczyć majątek, więc by uchronić się przed biedą matka Mary przebierała ją za chłopca- Marka. Jako chłopak Mary pracowała jako posłaniec, a później zaciągnęła się do wojska. Walczyła we Flandrii i zdobyła różne odznaczenia. Zakochała się w żołnierzu i gdy wyjawiła mu swoją prawdziwą płeć wyszła za niego za mąż. Porzucili armie i prowadzili gospodę. Jej mąż zmarł w 1717 r. Mary znów musiała się przebierać. Zaciągnęła się do wojska i wyruszyła do Holandii. Potem weszła na pokład statku, który płynął do Indii Zachodnich. Statek na który płynęła został zaatakowany przez piratów, w tym przez Anne Bonny i Calico Jacka. Annie i Mary zaprzyjaźniły się. Mary wyjawiła jej swoją prawdziwą płeć, wkrótce o tym sekrecie dowiedziała się cała załoga, ale zaakceptowano drugą kobietę na pokładzie. Gubernator Bahamów wysłał list gończy za załogą Calico Jacka. W 1720 roku zostali zaatakowani. Mężczyźni byli wówczas pijani i tylko kobiety broniły statku, ale im się to nie udało. W listopadzie 1720 piraci zostali osądzeni za piractwo. Mary i Annie były w ciąży więc wstrzymano egzekucję. Podobno Mary w sądzie powiedziała: „Co do powieszenia to niewielki problem. Bo gdyby nie to, każdy tchórz mógłby zostać piratem.” Mary nie musiała stawić czoła szubienicy, zmarła w więzieniu.