6 Najbardziej kontrowersyjnych filmów, których nigdy nie zobaczysz.

alfred-hitchcocks-holocaust-film-memory-of-the-camp-to-be-released-finally

1. The Day the Clown Cried (1972)

Film, który nigdy nie doczekał się oficjalnej premiery.

Opowiada o klaunie cyrkowym, który występuje w obozie koncentracyjnym. 

Helmut Doork zostaje uwięziony w obozie koncentracyjnym dla więźniów politycznych za obrażanie po pijanemu Adolfa Hitlera. Wśród współwięźniów przechwala się, jakim był niegdyś znanym artystą. Jego jedynym przyjacielem jest życzliwy Niemiec Johann Keltner, który został uwięziony z niewyjaśnionych powodów. Na początku II Wojny Światowej do obozu dołącza duża grupa Żydów, wśród których znajduje się kilkoro dzieci. Inni więźniowie sarkastycznie prowokują Doorka, by występował dla nich. Doork nie zdaje sobie sprawy, że tak naprawdę gra okropnie, a oni o tym wiedzą. Sfrustrowani więźniowie biją go i zostawiają na dziedzińcu . Niespodziewanie dostrzega grupę żydowskich dzieci, które śmieją się z niego z drugiej strony obozu, gdzie są przetrzymywani wszyscy Żydzi. Helmut znów poczuł się doceniony i przez pewien czas cieszy się uznaniem wśród Żydowskiej widowni, dopóki nowy komendant zakazuje mu występów. Koniec końców Helmut zostaje zatrudniony, jako osoba, która odprowadza żydowskie dzieci do komór gazowych.

Jeden z tych filmów, których produkcji wstydzą się sami twórcy. 

2. Memory of The Camps (1945)

Alfred Hitchcock jest znany między innymi z takich klasyków jak „Psychoza”, czy „Ptaki”. Mało kto wie, że współtworzył dokument traktujący o hitlerowskich obozach zagłady. Plotki mówią, że doznał tygodniowej depresji podczas produkcji tego dokumentu.

Premiery doczekał się dopiero w 1984 roku, ponieważ obawiano się iż może wywołać niebezpieczną niechęć wśród ludzi nastawionych przeciwko Niemcom.”

Memory of The Camps” zawiera sceny z Dachau, Auschwitz, Buchenwaldu i innych, mniej znanych obozów zagłady. Niektóre z horrorów rozegrały się dosłownie chwilę przed tym, jak Alianci wkroczyli na ich tereny, gdzie Niemcy w pospiechu zacierali ślady po tym, co zrobili.

3. The Brave/ Odważny(1997)

Pierwsza próba Johnny’ego Deep’a na fotelu reżysera. 

Najcenniejszą ofiarą, jaką człowiek może złożyć własnej rodzinie jest jego własne życie. Miasteczko Morgantown to miejsce, gdzie nie ma sprawiedliwości, a życie jest powolnym umieraniem. Mieszka tu Raphael z żoną Ritą i dwojgiem dzieci. Żyją u stóp wysypiska śmieci, gdzie miejscowi poszukują jedzenia, ubrań, a przede wszystkim… życia. Tocząc walkę ze swą dumą, chcąc zapewnić rodzinie jakikolwiek byt, Raphael wyrusza do miasta i dociera do starego magazynu na przedmieściach. Dokonuje tutaj transakcji z McCarthym, współczesnym aniołem śmierci. Zaprzedaje swoje życie by zapewnić rodzinie lepszą egzystencję.

Współczesny western Deep’a został mocno skrytykowany w Cannes w 1997 roku. Po tym wydarzeniu reżyser zakazał puszczania tego filmu w stanach.

4. Nailed (2013)

„Dziewczyna z prowincji nieszczęśliwie wbija sobie gwóźdź głowę. Od tej pory jej zachowanie staje się mocno kontrowersyjne. „

Okazuje się, że człowiek, który dał nam „American Hustle” nie jest zbyt zadowolony ze swej politycznej satyry, w której kongresman wykorzystuje kobiece pożądanie wywołane wbitym w głowę gwoździem. Film został ukończony, ale David O. Russel nie planuje go wydać.

W rolach głównych występują m in: Jessica Biel, Jake Gyllenhaal, James Madsen, Tracy Morgan.

5. Who Killed Bambi? 

Jest to pierwszy film z udziałem grupy punk-rockowej Sex Pistols, który nigdy nie został opublikowany. 20th Century Fox zawiedzione scenariuszem i postępem prac nad filmem, zakazało publikacji materiału.

6. Song of the South/Pieśń Południa (1946)

Wujek Remus opowiada małemu chłopcu historię o tym jak królik przechytrzył lisa i niedźwiedzia.

Ta animacja Disney’a oparta na Afrykańsko-Amerykańskich baśniach ludowych została ostro skrytykowana przez  NAACP (National Association for the Advancement of Colored People/Krajowe Stowarzyszenie Ludzi Kolorowych), ponieważ wywołuje wrażenie sielankowej relacji miedzy „panem” a niewolnikiem.Film pokazywano w kilku kinach, lecz nigdy nie udostępniano go na potrzeby kina domowego.